To już zrobiliśmy

Uczniowie i nauczyciele już nie raz pokazali, jaka siła drzemie w rozsianych po miastach i wsiach całej Polski szkołach i przedszkolach. Wielokrotnie udowadniali, że ich szkoły to nie tylko „placówki edukacyjne”, ale prawdziwe kuźnie dobrej organizacji i aktywności na rzecz potrzebujących. Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli w akcję „zbieram i wspieram” w ramach projektu zbieramto.pl udało się wybudować jeden dom w Opol na Filipinach.

Nowe mieszkania w Opol powstały dzięki organizacjom charytatywnym z całego świata po tym, jak domostwa tysięcy Filipińczyków w 2011 roku zniszczył tajfun Sendong. Także polscy księża sercanie, spośród których kilku pracuje na Filipinach od wielu lat, zaangażowali się w pomoc poszkodowanym i pozbawionym dachu nad głową filipińskim rodzinom. Polscy Darczyńcy Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów hojnie wspierali budowę domów w Wiosce Matki Bożej Miłosierdzia w Opol. Domy, choć niewielkie (na dwudziestu ośmiu metrach kwadratowych mieszka cała, najczęściej kilkuosobowa, rodzina) i z wyglądu przypominające kontenery, mogły szybko pomóc powrócić do normalnego życia tym, którzy dotkliwie ucierpieli w wyniku szalejącego żywiołu. Do akcji ruszyli także ci, którzy chcieli pomagać bez pieniędzy. Dzięki zbieramto.pl udało się oddawać do recyklingu i pozyskiwać pieniądze z tego, co już niepotrzebne i zużyte. Zaangażowały się szkoły i przedszkola, a w kilkudziesięciu z nich stanęły pojemniki z logo zbieramto.pl. W Wiosce Matki Bożej Miłosierdza w Opol jeden dom stanął dzięki polskim uczniom i nauczycielom, którzy zbierali baterie, płyty, monety czy srebrny i złoty złom.